Czy cukier Krzepi? Prawda czy Mit?

Cukier Krzepi? Prawda czy Mit?

Już dawno chciałem rozprawić się z tym kłamstwem powtarzanym od dziesięcioleci.

Za niedługo minie 100 lat jak hasło te zostało wprowadzone do szerszego użytku. Czy cukier krzepi? Dowiesz się poniżej!

Historia Hasła „Cukier Krzepi”

Jak czytamy na blogu ciekawostki historyczne

Może i został wybitnym pisarzem o światowej sławie, ale dobrze wiedział, że tylko jako „geszefciarz” potrafił zainkasować tysiąc dolarów za dwa krótkie słowa.

A że przy okazji propagował niezdrowe żywienie i położył podwaliny pod przyszłą plagę otyłości? Ot, detal…”

czy cukier krzepi
źródło: https://ciekawostkihistoryczne.pl

Pan Melchior Wańkowicz- bo o nim mowa, jest twórcą propagandowego hasła „cukier krzepi”.

Hasło to zostało przez niego stworzone w latach 30-stych ubiegłego wieku na bardzo „szczytne” potrzeby.

Dlaczego?

Pan ten był niezłym marketingowcem i miał jedno proste zadanie. Chodziło o to by słupki sprzedaży cukru w Polsce pięły się w górę…

„Jak najlepiej to zrobić? Hmmm… Wymyślmy hasło, które Polacy będą bezmyślnie powtarzać przez dziesięciolecia!”- pomyślał.

W tamtych czasach nie było internetu, także te proste hasło zaczęto eksponować wszędzie. Dworce, tabliczki przystankowe z nazwą miejscowości.

Nawet elementarz dla przedszkolaków zawierał różne historyjki z „leczniczym i dobrym” cukrem jako morałem.

Gdzie się nie ruszyłeś byłeś bombardowany tymi dwoma słowami. Oczywiście czy kampania się udała czy nie sam możesz dostrzec.

Nie ma chyba osoby, która prawie po 100 latach nie znała by tych dwóch słów…

czy cukier krzepi
źródło: https://ciekawostkihistoryczne.pl

Tysiąc Razy Powtórzone Kłamstwo Staje się Prawdą- Czy Cukier Krzepi?

Jest to typowy i wręcz podręcznikowy przykład jak to działa. Wtedy dostęp do wiedzy nie był taki łatwy jak dziś, a mimo tego dużo osób z uporem powtarza te hasło.

Sam ostatnio rozmawiałem ze swoją znajomą. Prowadziliśmy żywą wymianę zdań właśnie o tym, żebym zjadł jakiś słodycz. „Będzie mi tak dobrze, dobrze to smakuje itp.”- przekonywała.

Jako twórca tego bloga i człowiek w miarę świadomy tego co jem musiałem grzecznie odmówić. W odpowiedzi na moją odmowę usłyszałem słynne „ale Jordan, przecież cukier krzepi!”

Panie Melchiorze- świetna robota! Szkoda, że nie ma Cie tu z nami- osobiście wręczył bym Ci order złotego marketingowca stulecia.

Na Co Cukier Był Dobry? Czy Cukier Krzepi?

Kampania została tak mocno rozpropagowana i kierowana ją dosłownie do każdego.

Do biznesmenów- „obiecywano, że Polski cukier pobudza lepiej niż inne „środki z pod lady”.

Do matek- „aby nie żałowały dzieciom cukru.”

Do pracowników umysłowych- „praca mózgu zwiększa efektywność po zażyciu kilku kostek.”

Do polskiego chłopa- „kilka kostek cukru i jesteś w stanie samemu przeciągnąć pług…”

czy cukier krzepi
źródło: https://ciekawostkihistoryczne.pl

Jak Widać Hasło „Cukier Krzepi” Zyskało Moc

Szkoda tylko, że oprócz podgonienia sprzedaży (do gigantycznych ilości) zafundował kolejnym pokoleniom coś jeszcze…

Cukrzyca, otyłość, otępienie- można by wymieniać bez końca. To właśnie dzieję się z ludzkim organizmem po zażyciu „białej śmierci”.

Sorry, że piszę tak dramatycznie, ale taka jest prawda. Pan ten– mogę z lekkością stwierdzić- wysłał do szpitala więcej ludzi niż ja czy Ty.

Z perspektywy czasu cukier ma się bardzo dobrze. Hucznie nagłaśniane akcje promocyjne w wielkich dyskontach. Akcje czego? Promocji cukru rzecz jasna!

Ludzie robią zapasy w swoich spiżarniach. Tam gdzie przechowuje się kasze, miody czy suchy prowiant znajdziesz też zapas dobrego, polskiego cukru… Zgrozo.

ZOBACZ ARTYKUŁ – „JAK ROBIĆ SWOJE SZCZĘŚCIE

A Co z Cukrem w Owocach? Też Zabija?

Powiem Ci tak- nie zabija, bo ten cukier jest naturalny. Niestety i tak Twoja trzustka musi się nieźle napocić. Po co? Żeby zbić w dół jego poziom we krwi.

W gratisie możesz przytyć jedząc sporą jego ilość?

Dlaczego?

Fruktoza ulega przemianie do fosforanu glicerolu. Fosforan glicerolu -> triglicerydy (za pomocą wątroby) -> tkanka tłuszczowa. I jesteśmy w domu!

Czy Zatem Mam Nie Jeść Owoców

Rób co chcesz. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale witaminy możesz pozyskiwać równie dobrze z warzyw lub/i tzw. super foodsów.

Twój dziadek nie szedł w zimę do supermarketu i nie kupował tam jabłek, a jednak jakoś powstałeś na tym świecie. Tak jak mówię- możesz jeść, ale Twoja trzustka może się na Ciebie za to obrazić. Uwierz- nie chcesz mieć z nią na pieńku.

czy cukier krzepi

Podsumowanie: Cukier Krzepi- Fakt czy Mit?

Dla mnie jest to robienie wody z mózgu. Jednak bardzo skuteczne i efektywne. Jednak, jeśli chcesz na spokojnie dożyć 60 r.ż. i nie stać w długich kolejkach do lekarza to mam dla Ciebie zadanie.

Rozejrzyj się teraz po swoim pokoju (otoczeniu) i znajdź wszystko co jest słodkie. Kolorowe napoje, słodycze, itp. Zebrałeś już wszystko w jedno miejscu?

Teraz weź to wszystko w ręce (lub reklamówkę) lub wywrotkę- zależy jakim maniakiem słodyczy jesteś 😉 Otwórz śmietnik i wywal to wszystko. Jak to mawia reklama jednego z banków- „W Przyszłości Sobie Podziękujesz

To na tyle. Chcę, żebyś wiedział, że idiotyczne hasła takie jak to są bardzo często powtarzane i chcę, żebyś zwracał uwagę na podobne frazy w przyszłości. Słuchaj tego co każdy powtarza i rób dokładnie na odwrót.

A Ty co o tym myślisz? Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Bezpłatny Trening Wideo