OPINIA INNYCH- Przejmować się?

OPINIA INNYCH- Przejmować się?

Opinia innych! Przejmować się czy nie? 

Czy ma to realny wpływ na Ciebie czy tylko tak Ci się wydaje? 

Czy opinia innych może na Ciebie wpłynąć?

W tym wpisie dowiesz się:

  • czy warto słuchać się opinii innych ludzi,
  • czy opinia innych ma na Ciebie wpływ,
  • jak uodpornić się na opinie innych,
  • jak odróżnić głupią krytykę od konstruktywnej,
  • co się stanie, jeśli nie przestaniesz się przejmować tym co o Tobie mówią/myślą inni,

Moja Historia – Opinia Innych

Kiedy miałem 16 lat moją ulubioną porą roku była zima. Zastanawiasz się być może- “dlaczego?”

Otóż w tamtych czasach czyli 8 lat temu moja samoocena była bardzo chwiejna. Zależała w dużym stopniu od tego co ktoś o mnie pomyśli…

Wystarczył jeden nieprzychylny komentarz pod moim adresem i cały mój nastrój szybował mocno w dół.

Zwracałem niesamowitą uwagę na opinie innych. Zawsze mocno się zastanawiałem co ktoś może sobie o mnie pomyśleć.

“Czy pomyśli dobrze? Czy źle? Czy komuś się spodobam?
A co będzie, jeśli nie? Co się stanie jeśli mnie nie polubią?” – główkowałem całe dnie.

Moją ulubioną porą roku była zima.

Dni trwały bardzo krótko i szybko robiło się ciemno. Dzięki temu pozostawałem dłużej niewidoczny, poza “radarem” innych ludzi.

Pamiętam wtedy, że najchętniej (gdybym tylko mógł) zniknąłbym innym z oczu na dobre.

Tak to niestety wyglądało. Teraz gdy to piszę to uśmiecham się sam do siebie na myśl, że kiedyś tak postępowałem.

Psychika dziecka, które było cały czas szykanowane w domu jest bardzo chwiejna. Dodając ciągłą huśtawkę nastrojów wychodzi bardzo niebezpieczne połączenie.

Jednak nie mamy już roku 2011, a 2019. Wiele się od tego czasu zmieniło. Bardzo dojrzałem, umocniłem swoją pewność siebie i psychikę.

Nie stało się to samo.

Po drodze podejmowałem się różnych wyzwań, stawiałem im czoła. Zdałem sobie sprawę, że jestem wart więcej niż myślę. Od tamtego momentu wiara w siebie stale rosła. Była równoległa do osiągania kolejnych sukcesów.

Poniżej wypisałem Ci kilka punktów, które powinny dać Ci sporo do myślenia, jeśli chodzi o przejmowanie się opiniami innych ludzi.

Wiem, że gdybym znalazł taki wpis 10 lat temu to byłbym w całkiem innych miejscu niż jestem.

To tyle tytułem wstępu. Odkryj 11 powodów dlaczego nie warto przejmować się opinią innych osób.

1. Oddajesz Kontrolę Innym – Opinia Innych

Jeśli masz tak jak ja (kilka lat temu) to wiedz, że dajesz sobą sterować innym. Można to porównać do robota. Robot ten ma kilkanaście guzików, które uaktywniają konkretne emocje.

Za każdym razem gdy ktoś wciska guzik aktywuje złość, strach, smutek. Kto naciska te guziki? Inni ludzie.

Jak myślisz? Czy mądrze jest oddawać innym kontrolę nad Twoimi stanami emocjonalnymi? To sprawia, że stajesz się zależny od innych.

Uzależniasz swoje szczęście czy nieszczęście od innych. Kiedyś bardzo mocno zwracałem na to uwagę. Gdy ktoś wysłał mi niepochlebną opinię potrafiłem cały dzień litować się nad sobą.

Kiedyś mój tata kupił mi skuter. Frajda z jazdy była niesamowita. W tamtym wieku mógłbym ją porównać do przejażdżki luksusowym wozem.

Było tylko jedno ale….

Za każdym razem, gdy wyjeżdżałem na ulicę i sprawiałem, że inni kierowcy aut trąbili na mnie stawało się coś dziwnego.

Zacząłem w głowie odtwarzać film. Oglądałem w nim jak to inny kierowca trąbi na mnie. Film ten uaktywniał całą masę przykrych emocjii, którymi sam siebie częstowałem.

Z każdym trąbnięciem “zdawałem sobie sprawę”, że jestem do niczego; nie potrafię prowadzić nawet dobrze skutera; nie nadaję się do jazdy po mieście; nie powinienem mieć karty motorowerowej, etc.

Jak widzisz, jeden bodziec- trąbnięcie, psuł cały mój dzień i nie dawał mi spokoju.

Mam nadzieję, że czytając to robisz wielkie oczy i myślisz “jak można samemu tak siebie dołować?”.

Jak widzisz- można.

Pomyśl w jakich okolicznościach w swoim życiu oddajesz władzę innym z powyższej historii. Może na to jak się czujesz ma wpływ Twoja partnerka, rodzice, nauczyciel, szef, koledzy z pracy?

Następnie zadaj sobie pytanie “jaki wpływ na mnie ma to, że x powiedział y?”

>>> ZOBACZ ARTYKUŁ – “Jak SZYBKO SCHUDNĄĆ? 7 SKUTECZNYCH Metod!“<<<

2. Feedback, a Głupia Krytyka

Zjawisko te jest bardzo popularne w Internecie. Jest tu cała masa trolli, hejterów, którzy z przyjemnością wyleją na Ciebie całe wiadro pomyj. To ich uszczęśliwia.

Jeśli ktoś ma słabe życie, w którym jest pomiatany to bardzo chętnie wyleje swoje smutki w Internecie gdzie pozostaje anonimowy.

Tak szczerze! Czy powinna Cie obchodzić opinia kogoś kto Cie nie zna? Nie zna Twojej przeszłości, Twoich wartości i tego co zrobiłeś i kim jesteś?

No jasne, że nie! No, bo dlaczego miałaby obchodzić? Jeśli przykładowo nagrywasz filmy na YouTube i ktoś wypisuje pod komentarzami, że “wyglądasz jak ryba” to czy to coś wnosi?

Absolutnie nie! To nic nie wnosi, a w dodatku zabiera z Ciebie energię (jeśli na to pozwolisz).

Sprawa ma się inaczej, jeśli chodzi o konstruktywną krytykę.

Ten sam przykład: Nagrywasz filmy na YouTube i ktoś napisze Ci np. “Jarku świetna treść. Powinieneś jednak zainwestować w nowy mikrofon, aby jakość dźwięku była dużo lepsza”

Jak widzisz osoba taka nie pisze o głupotach i taki komentarz powinieneś jak najbardziej wziąć pod uwagę.

Dopóki umowa na dostęp do Internetu nie będzie poprzedzana testami IQ- dopóty trolle i hejterzy będą dodawali pięć groszy do Twoich materiałów.

Czy warto brać to pod uwagę? NIE! Plus jest taki, że takie osoby komentując Twoje materiały wpływają pozytywnie na algorytmy Google’a/YouTube’a sprawiając, że platformy te wybijają do góry Twoje artykuły/filmy.

W tym przypadku opinia innych hejterów rozbudowuje Twój biznes i czerpiesz z tego korzyści 🙂

Sam ostatnio, gdy nagrywałem film na swój kanał YouTube zobaczyłem kilka nowych trollerskich wpisów. Od razu mnie to ucieszyło. Mam świadomość, że jeśli jakiś kanał się rozrasta to rozrasta się również armia hejtów.

Gdy dostałem powiadomienie na telefon o nowym komentarzu siedziałem akurat w aucie z moją przyjaciółką. Przeczytałem ten komentarz na głos. Ona się zdziwiła, że czytając go byłem pełen spokoju i optymizmu,

Odpowiedziałem jej, że “pierwsze hejty i trolle to tylko znak, że dobrze robisz swoją robotę i docierasz do coraz to większej liczby ludzi!”

IM WIĘCEJ DZIAŁASZ, ROBISZ = TYM WIĘCEJ HEJTÓW.

3. Chwalenie, a Wpływ na Ciebie – Opinia Innych

Jest to stara jak świat metoda manipulacji. Nasi rodzice stosowali ją na nas. My zapewne będziemy stosować to na swoich. Mechanizm jest prosty:

CHWAL I NAGRADZAJ POZYTYWNE ZACHOWANIA, A KARAJ TE NIEWŁAŚCIWE.

Właśnie poznałeś mechanizm tresury zwierząt w pigułce. Tylko co zwierzęta mają do ludzi?

Otóż bardzo wiele. W tym przypadku jest to identyczny mechanizm. Gdy coś nabroiłeś dostawałeś klapsa. Gdy dobrze napisałeś egzamin rodzice zabierali Cie na lody itp.

Jest to klasyczny przykład wzmacniania zachowań.

Bardzo mocno zalecałbym Ci zwracanie uwagi na pochlebstwa idące w Twoją stronę. Patrz czy ktoś chwali Cie tylko dlatego, że chcę mieć w tym jakiś interes.

Gdy byłem mały i myłem wannę to moja przybrana mama zawsze mocno mnie chwaliła.

Mówiła, że “gdy ja myje wannę to wszystko się pięknie błyszczy i lśni. Ona i tata choćby stawali na rzęsach to nigdy nie porównają mojemu poziomowi.”

Wspominała, że robię to najlepiej na świecie, itp. Teraz wiem, że byłem chwalony tylko po to, aby udział w myciu wanny przypadał zawsze mi.

4. Hejt w Internecie

O tym temacie pisano nawet książki. Jedna Pani działająca mocno na YouTube została zapytana jak radzi sobie z hejtami i trollami na jej kanale.

Pani ta prowadzi bardzo duży kanał na YouTube o tematyce seksualnej. Robi to nieco kontrowersyjnie dzięki czemu odniosła znaczący już sukces na polskim YouTube.

Sukces ten wiąże się jednak z tym, że codziennie otrzymuję masę hejtu pod swoimi filmami.

Spytana w wywiadzie odpowiedziała, że te wszystkie wypociny, które piszą mało mądrzy ludzie to tylko
Z L E P E K    L I T E R E K  I   S Ł Ó W.

Literki te nie mają mocy same w sobie. Wszystko zależy od osoby, która to czyta. Jeśli się tym przejmujemy to może nam to zrobić krzywdę.

Ona jednak bardzo się z tego cieszy. Myślę, że taka prywatna armia trolli jest lepsza od niejednej agencji marketingowej.

Reklama 24h 7 dni w tygodniu i to za DARMO. Żyć nie umierać. Dzięki tym ludziom dziewczyna ta tankując swoje BMW nie musi zwracać uwagi na ceny paliw.

>>> ZOBACZ ARTYKUŁ – “Co Daje ZIMNY PRYSZNIC? 4 Powody DLACZEGO WARTO!“<<<

5. “Tango” – Opinia Innych

Wracałem do domu. Była godzina 22-23. Mijałem dwóch panów idących mocno chwiejnym krokiem.

Jeden z nich widząc moje białe spodnie spytał baardzo inteligentnie- “czy będę zaraz tańczył tango?”

Pochyliłem się i skinięciem głowy potwierdziłem jego pytanie. Odpowiedziałem również z pełnym uśmiechem- “jasne stary!”.

Gdy ich minąłem usłyszałem tylko “weź nie pier*ol”.

Zadam Ci pytanie. Jeśli byłbyś w mojej sytuacji to co by dało Tobie myślenie o tym zdarzeniu? Nic. A tylko pogrążyłoby to Twój dobry nastrój.

Naucz się olewać idiotów. Zyskasz na tym bardzo dużo. Twoje nerwy i zdrowie również na tym zyskają!

Dlatego postąpiłem identycznie. Szkoda czasu i nerwów na trolli w życiu realnym.

6. Efekt Reflektora

Efekt reflektora, bo o nim mowa to badanie psychologiczne sprawdzające czy faktycznie my jako ludzie jesteśmy tak “gorącym” tematem, że potykając się na chodniku gazety będą pisały nazajutrz o naszej wpadce.

Jeśli chodzi o sam efekt reflektora to wyjąłem z kontekstu krótkie zdanie, które powinno Ci naświetlić bardziej ten temat.

“(…)efekt reflektora. Mówcy wydaje się, że jego zdenerwowanie jest bardziej widoczne dla publiczności niż w rzeczywistości. Według badań przeprowadzonych wśród publiczności, emocje występującego były obserwowane w znacznie mniejszym stopniu niż wydawało się to występującemu(…)”

źrodło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Iluzja_przejrzysto%C5%9Bci

W dużym skrócie udowodniono naukowo pewien paradoks.

Polega on na tym, że przewracając się na chodniku myślisz, że Twoją wpadkę widziało 50 na 60 idących tą samą drogą osób.

W rzeczywistości widziało ją od 4 do 5 osób. Reszta myślała pewnie o tym co zje na obiad albo gdzie wyjadą na weekend.

Większość patrzyła również w ekran smartfona, więc nie widziała Twojego fuck up’a.

Jaki z tego wniosek dla Ciebie? Opinia innych nawet Ciebie nie dosięgnie, ponieważ ludzie na ogół nie widzą Twoich wpadek.

Podchodząc do obcej dziewczyny na ulicy możesz wyluzować, bo ona nie widzi tego co czujesz w swoim wnętrzu (zazwyczaj jest to panika i strach przed odrzuceniem).

Ta jedna informacja całkowicie zmieniła moje życie. Dzięki niej zdałem sobie sprawę, że mogę robić co chcę; więcej działać, a i tak większość ludzi nic nie zauważy gdy powinie mi się noga.

7. “Jakie To Ma Znaczenie?”

Opinia innych powinna mieć dla Ciebie zerowe znaczenie. Jeśli oczywiście masz odpowiedni charakter.

Wiele osób targnęło się na swoje życie, ponieważ ktoś o nich źle powiedział/napisał.

Jeśli łatwo przyjmujesz do siebie krytykę innych to wyrób sobie nawyk zadawania sobie poniższego pytania.

Jakie to ma znaczenie, że “osoba x” powiedziała/napisała mi “y”?

Zadając sobie takie pytanie przejmujesz kontrolę. Zdajesz sobie też sprawę, że niemiły komentarz pod Twoim adresem jest kwestią tak istotną jak ubiegłoroczny śnieg.

8. Nie Spodobasz się Wszystkim

O ile Twój wizerunek nie jest drukowany na banknotach NBP możesz zapomnieć, że każdy będzie Ciebie lubił.

Nie wzbudzisz u każdego takiej atrakcyjności jak wspomniany wcześniej banknot.

Nie ma takiego co by wszystkim dogodził. Wiedz w takim razie, że nie każdemu się spodobasz. Im wcześniej to pojmiesz tym lżej dla Twojej psychiki 🙂

9. Relacje Damsko-Męskie

To wiąże się z punktem nr. 8.

Nie ma takiego chłopaka, który zagada na ulicy do 10 dziewczyn i każda z tych dziesięciu będzie nim oczarowana.

Zakładam, że sam Brad Pitt miałby 8/10 udanych podejść.

Każda dziewczyna/każdy chłopak ma inne kryteria. Jedni lubią wysokich, inni grubych, jeszcze inni blondynki, a kolejni brązowookich.

Po prostu zdaj sobie sprawę, że NIGDY nie będziesz w typie każdej dziewczyny czy chłopaka. NIE MA SZANS!

Zamiast skupiać się na tym, że kolejna dziewczyna Ci odmówiła pomyśl ile tylko czeka aż zrobisz pierwszy ruch i zainicjujesz z nimi rozmowę.

>>> ZOBACZ ARTYKUŁ – “Jak MIEĆ Szczęście – 7 METOD!<<<

10. W Miejscu Pracy?

Większość ludzi nie lubi swojej pracy. Idą tam tylko, aby zarobić pieniądze i wymienić swoje 8 godzin życia na środek płatniczy,

Nie ma w tym nic złego o ile cieszysz się ze swojej pracy i się tam realizujesz.

W przeciwnym wypadku spędzasz 8h w miejscu z nieżyczliwymi ludźmi, którzy są negatywnie nastawieni do całego świata.

Uwierz, że samo tylko przebywanie z takimi ludźmi skutecznie obniży Twoją energię.

Wtedy po 8 godzinach pracy czujesz się jak by ktoś założył Ci na plecy ciężar 20 kilogramowy.

Jeśli w Twoim miejscu pracy są negatywni ludzie to rozważ zmianę zawodu, miejsca czy branży.

Sam wiem, że jeśli poszedłbym na budowę to nie wytrzymałbym tam długo…

Masz wpływ gdzie pracujesz! W każdej chwili możesz to zmienić. Jeśli jest Ci źle to zdecyduj o zmianie. Wyjdzie Ci to na dobre.

11. Co Ty Sam o Sobie Myślisz?

Jest to kwestia kluczowa, dlatego dałem ją na koniec. Najlepiej pamiętamy to co na końcu i na początku!

#wewnetrzna_moc, bo o niej mowa to Twoja wewnętrzna wiara w siebie. Jak ją budować?

Najłatwiej wyznaczając i realizując kolejne cele. U mnie było to przebiegnięcie ultra maratonu o długości 68 kilometrów. Po tym nic nie było już jak dawniej.

W tej chwili moja pewność siebie i wiara jest nie do podważenia, ponieważ wiem ile jestem warty.

Zachęcam Cie do tego, abyś codziennie robił jedną rzecz, której się boisz.

Dzięki temu Twoja pewność siebie wzrośnie w zaskakująco szybkim tempie!

Podsumowanie

Cieszę się niesamowicie, że przeczytałeś wpis do końca.

Dowiedziałeś się jak wzmacniać swoją “odporność” na nieprzychylne komentarze innych osób; jak mieć (potocznie mówiąc) wywalone; jak przestać się przejmować opiniami innych i jak budować prawdziwe poczucie własnej wartości!

Mam nadzieję, że od dziś zaczniesz stosować tę wiedzę w praktyce. Nauka wtedy nie idzie w las!

Zostaw komentarz 

Jak się odnosisz do słuchania opinii innych? Czy opinia innych ma dla Ciebie aż tak duże znaczenie?

Napisz proszę w komentarzu jak się do tego ustosunkowujesz oraz czy faktycznie zdanie innych ma dla Ciebie wielki wpływ.

Daj znać- inni na pewno na tym skorzystają! 🙂

2 komentarze do “OPINIA INNYCH- Przejmować się?”

Dodaj komentarz

Bezpłatny Trening Wideo